رفتن به محتوای اصلی
تاریخچه چسب

تاریخچه چسب

https://www.sajadchasb.com/?p=6857

تاریخچه چسب

اولین استفاده انسان از مواد چسبنده تقریبا به ۲۰۰۰۰۰ سال قبل برمیگردد . هنگامیکه نئاندرتال ها از تقطیر خشک پوست درختان برای چسباندن دسته چویی تبر به قطعه فلزی آن استفاده میکردند .

اولین مراجعات به چسب ها در ادبیات تقریبا به سال ۲۰۰۰قبل از میلاد برمیگردد. یونانی ها و رومی ها سهم بسزائی در توسعه چسب ها داشتند در اروپا چسب ها تا دوره ۱۵۰۰ تا ۱۷۰۰ میلادی به طور گسترده ای مورد استفاده قرار نمیگرفت از آن زمان تا ۱۹۰۰استفاده از چسب رشد تدریجی داشته است . فقط از قرن گذشته توسعه چسب های مصنوعی به سرعت شتاب گرفت و نو آوری در این زمینه تا به امروز ادامه دارد .

اولین استفاده از چسب در مرکز ایتالیا هنگامی کشف شد که دو تکه سنگ را با استفاده از نوعی چسب طبیعی برگرفته از پوست درختان به یکدیگر چسبانده بودند . به نظر می رسد رسیدن به ترکیب چسب های گیاهی یک فرآیند بسیار ساده بوده است .

اولین استفاده از چسب های مرکب یا شیمیائی در آفریقای جنوبی کشف شد . در آنجا قطعات سنگی ۷۰ هزار ساله که محور تبر ها بود را با چسبی از ترکیب صمغ گیاهان و اکسید آهن طبیعی چسبانده بودند .

نمونه های جدید تری از استفاده از چسب توسط انسان های ماقبل تاریخ در محل دفن قبایل باستانی یافت شده است .باستان شناسان با مطالعه این مکان ها در یافتند که تقریبا ۶۰۰۰سال قبل قبایل باستان مردگان خود را به همراه مواد غذایی موجود در گلدان های شکسته ترمیم شده با رزین های درختان دفن کرده بودند .

یک تحقیق دیگر توسط باستان شناسان استفاده از ترکیبات قیر را برای اتصال عاج به مجسمه های معابد بابل که ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح کشف شده ثابت کرده است .

در سال ۲۰۰۰ یک مقاله کشف یک مرد ۵۲۰۰ ساله با نام مستعار Tyrolean Iceman را که در یخچال های طبیعی در نزدیکی مرز اتریش و ایتالیا نگه داری شده بود کشف کرد .تعداد زیادی از وسایل وی به همراه او کشف شد به عنوان مثال کلاه او حاصل ترکیب مس و گیاهان بود که مسلما از چسب های گیاهی استفاده شده بود.

تاریخچه چسب ، اولین مراجعات به چسب ها در ادبیات تقریبا در سال ۲۰۰۰ قبل از میلاد پدیدار شد . سوابق تاریخی بیشتر در مورد استفاده از چسب از دوره زمانی ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ قبل از میلاد یافت می شود.آثار باستانی از اولین دوره شامل نقاشی هایی است که عملیات چسباندن چوب و یک پارچه ساخته شده از چوب را در مقبره پادشاه توتانکامون نشان میدهد .سایر مصنوعات باستانی هم از چسب حیوانی یا همان مرکب برای پیوند زدن استفاده میکردند .

تصور بر این است که چنین لایه لایه شدن چوب برای کمان و مبلمان باعث افزایش عمر آنها شده است و با استفاده از چسب های حاوی کازئین یا همان پروتئین شیر انجام شده است .مصریان باستان همچنین برای پیوند پاپیروس به پوشاک و گچ از مواد خمیری برپایه نشاسته استفاده می کردند . از ۱ تا ۵۰۰ میلادی یونانیان و رومیان سهم بسزایی در توسعه چسب ها داشتند. روکش چوب و تزئینات چوبی توسعه یافته ، تولید چسب های حیوانات و ماهیان تصفیه شده و سایر مواد مورد استفاده از خمیرهای تخم مرغی برای پیوند دادن برگهای طلا استفاده شده است که ترکیبات مختلف طبیعی آن از جمله خون ، استخوان ، شیر ، پنیر ، سبزیجات و غلات را شامل می شود. یونانیان استفاده از آهک خرد شده را به عنوان ملات آغاز کردند در حالی که رومیان با مخلوط کردن آهک با خاکستر آتشفشانی و شن و ماسه ، توسعه ملات را بیشتر کردند. این ماده ، معروف به سیمان پوزولانی ، در ساخت روم کولئوس و پانتئون مورد استفاده قرار گرفت. رومیان همچنین اولین افرادی بودند که از تار و موم به عنوان دریچه و درزگیر بین تخته های چوبی قایق ها و کشتی های خود استفاده می کردند.

تاریخچه چسب

در آسیای میانه ، با ظهور مغول ها در حدود ۱۰۰۰ سال میلادی ظهور کمانهای انبوهی که توسط چنگیز خان ساخته شده بود بیانگر استفاده از چسب ناشناخته ای در ساخت کمان ها بود.

در اروپا ، چسب تا دوره ۱۵۰۰-۱۵۰۰ بعد از میلاد مورد استفاده قرار گرفت. در این زمان ، تولید کنندگان مبلمان و مبلمان مشهور جهان مانند توماس چیپندیل و دانکن فیف شروع به استفاده از چسب ها برای نگه داشتن محصولات خود کردند.

توسعه چسب های مدرن از سال ۱۶۹۰ با تأسیس اولین کارخانه چسب تجاری در هلند آغاز شد.

در سال ۱۷۵۰ ، نخستین حق ثبت اختراع چسب بریتانیا برای چسب هائی که از ماهی بدست می آمد م صادر شد. در سال ۱۸۷۶ ، نخستین حق ثبت اختراع آمریکا (شماره ۱۸۳٫۰۲۴) برای تولید چسب کازئین به برادران راس صادر شد.
آماده سازی چسب کازئین :

اولین تمبرهای پستی ایالات متحده در سال ۱۸۴۷ از چسب های مبتنی بر نشاسته استفاده کرد. اولین اختراع ثبت شده در ایالات متحده (شماره ۶۱۹۹۱) بر روی چسب دکسترین (مشتق نشاسته) در سال ۱۸۶۷ صادر شد.

تاریخچه چسب

لاستیک طبیعی برای اولین بار به عنوان ماده چسبنده از سال ۱۸۳۰ استفاده شد. در سال ۱۸۶۲ ، یک حق ثبت اختراع انگلیس (شماره ۳۲۸۸) برای آبکاری فلز با برنج با استفاده از الکترودپوزسیون برای بدست آوردن پیوند محکم به لاستیک صادر شد. توسعه اتومبیل و نیاز به مونتاژ شوک لاستیکی نیاز به پیوندهای قوی و بادوام لاستیک و فلز دارد. این باعث توسعه صنعت چسب د رجهت تولید چسب ها برای اتصال لاستیک به فلز شد.

چسب های چسبنده طبیعی مبتنی بر لاستیک برای اولین بار در سال ۱۸۴۵ توسط هنری دی (ثبت اختراع ۳،۹۶۵ ایالات متحده) در تکیه گاه استفاده شد. بعداً از این نوع چسبها در نوارهای جراحی و برقی با پارچه استفاده شد. تا سال ۱۹۲۵ ، صنعت نوار حساس به فشار به دنیا آمد. امروزه ، یادداشت های چسبنده ، نوار اسکاچ و نوارهای دیگر نمونه هایی از PSA (چسب های حساس به فشار) هستند.

یک قدم اساسی در ساخت پلاستیک های مصنوعی ، معرفی پلاستیک ترموست شناخته شده به عنوان فنلی باکلیت در سال ۱۹۱۰ بود. طی دو سال ، رزین فنولیک به عنوان لاک پوشش ، از تخته سه لا استفاده شد. در اوایل دهه ۱۹۳۰ ، فنلی ها به عنوان رزین های چسب اهمیت پیدا کردند.

تاریخچه چسب

دهه های ۱۹۲۰ ، ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ شاهد پیشرفت های زیادی در توسعه و تولید پلاستیک و رزین های جدید به دلیل جنگ های جهانی اول و دوم بودیم. این پیشرفت ها با استفاده از مواد تازه تولید شده که دارای خواص متنوعی هستند ، توسعه چسب ها را تا حد زیادی بهبود بخشید. با تغییر نیازها و فن آوری در حال تحول ، توسعه چسب های مصنوعی جدید تا به امروز ادامه دارد. ا این حال ، به دلیل کم هزینه بودن ، هنوز از چسب های طبیعی بیشتر استفاده می شود.

این پست دارای یک نظر است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

بازگشت به بالا
فروشگاه آنلاین چسب سجاد